Νέοι Δημοσιογράφοι για το Περιβάλλον 2022-2023

Οι μαθητές του Λυκείου Γιαννάκη Ταλιώτη Γεροσκήπου Αντρέας Γιάλλουρος, Σαββίνα Προκοπίου, Νικολέττα Τοσουνίδου με υπεύθυνη καθηγήτρια την Μέλπω Τρύφωνος έλαβαν μέρος στο πρόγραμμα «Νέοι Δημοσιογράφοι για το περιβάλλον (YRE)». Οι μαθητές μελέτησαν το θέμα «Τα αχρείαστα emails επιδεινώνουν την κλιματική κρίση» που είναι επίκαιρο χρησιμοποιώντας ερωτηματολόγια κλειστού τύπου, τη γνώση από διάφορους φορείς, βιβλιογραφία και επικεντρώθηκαν σε πιθανές λύσεις. Το θέμα τους ήταν συνδεδεμένο με δύο από τους 17 στόχους βιώσιμης ανάπτυξης των Ηνωμένων Εθνών (στόχος 13: Δράση για το κλίμα και στόχος 15: Ζώη και στεριά) και διερευνά την περιβαλλοντική πτυχή του. Απαραίτητη προϋπόθεση του προγράμματος ήταν να γίνει διάχυση/δημοσιοποίηση των αποτελεσμάτων της έρευνας τους στην τοπική κοινωνία και στην κοινωνία του σχολείου ώστε να αξιοποιηθούν κατάλληλα.

Το άρθρο των μαθητών μπορείτε να το διαβάσετε εδω: «Τα αχρείαστα emails επιδεινώνουν την κλιματική κρίση»

email00001