Μήνας Γαλλοφωνίας

🇫🇷Fête de la Francophonie🇫🇷
Στο πλαίσιο του μήνα γαλλοφωνίας, το Σχολείο τίμησε το θεσμό αυτό με δραστηριότητες και εκδηλώσεις που είχαν ως στόχο ένα νοερό "ταξίδι" στη Γαλλία και στη γαλλική κουλτούρα. Με διάφορα κουίζ, παιχνίδι κρυμμένου θησαυρού, υπέροχα γεμιστά παραδοσιακά beignets, μουσική και δώρα, οι μαθητές περιθωριοποίησαν το άγχος και την αγωνία της καθημερινότητας.
Τα μηνύματα και τα ερεθίσματα που δόθηκαν μέσα από τις δραστηριότητες αυτές στόχευαν στην καλλιέργεια ενδιαφέροντος για τη γαλλική γλώσσα και το γαλλικό πολιτισμό υποδεικνύοντας ταυτόχρονα την αναγκαιότητα των καιρών για εκμάθηση όσο το δυνατό περισσότερων γλωσσών.
Η υλοποίηση των δραστηριοτήτων στηρίχθηκε στη συνεργατικότητα, την αλληλεγγύη και το ομαδικό πνεύμα, στοιχεία χαρακτηριστικά του Σχολείου μας.
 france00001 france00002
 france00003  france00004