Ανθρώπινα Δικαιώματα και Μέσα Επικοινωνίας-Αρχή Ραδιοτηλεόρασης Κύπρου

Είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας τη λειτουργό της Αρχής Ραδιοτηλεόρασης Κύπρου κ.Αντιγόνη Θεμιστοκλέους η οποία μέσα από μια ενδιαφέρουσα παρουσιάση συζήτησε με τους Δόκιμους Πρεσβευτές μας και ομάδα μαθητών τη σχέση των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων και των Μέσων Επικοινωνίας.
Η Αρχή Ραδιοτηλεόρασης Κύπρου είναι ένα ρυθμιστικό όργανο με ευρείες εξουσίες και αρμοδιότητες που της επιτρέπουν να είναι ανεξάρτητη, ώστε να ρυθμίζει και να ελέγχει αποτελεσματικά τα θέματα ραδιοτηλεόρασης. Η ρύθμιση του ραδιοτηλεοπτικού πεδίου στοχεύει στη διασφάλιση του δημοσίου συμφέροντος, μέσω της προστασίας θεμελιωδών ανθρωπίνων δικαιωμάτων και δημοκρατικών αρχών, όπως: α) του δικαιώματος της ελευθερίας της έκφρασης και ισότιμης μεταχείρισης β) της αντικειμενικής και πολυφωνικής ενημέρωσης και γ) της διαφάνειας ως προς το ιδιοκτησιακό καθεστώς των ραδιοτηλεοπτικών οργανισμών.
Μέσα από συζήτηση η κ.Θεμιστοκλέους έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές να εκφράσουν τις απόψεις τους και τις προσωπικές τους εμπειρείες και να αντιληφθούν τον τρόπο με τον οποίο τα Μέσα Επικοινωνίας σχετίζονται με την προστασία των ανθρώπινων δικαιωμάτων, την καταπολέμηση διακρίσεων και την εξάλειψη του ρατσισμού. Την ευχαριστούμε θερμά για την επίσκεψή της στο σχολείο μας.
EPAmbassadorSchool
#Αρχή Ραδιοτηλεόρασης Κύπρου