Έξυπνη Πόλη (SMART CITY)

Στις 5 Μαρτίου 2024 είχαμε την τιμή να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας τον Δήμαρχο Πάφου κ. Φαίδωνα Φαίδωνος μαζί με 2 άλλους λειτουργούς του Δήμου Πάφου. Μέσα στο πλαίσιο του προγράμματος «Σχολείο Πρεσβευτής του Ευρωκοινοβουλίου» θεωρήσαμε πολύ σημαντικό να ενημερωθούν οι μαθητές μας για το τεράστιο έργο που γίνεται στον Δήμο Πάφου έτσι ώστε να μετατραπεί η Πάφος μας σε μια Έξυπνη Πόλη (SMART CITY). Αυτό βέβαια έγινε με την στήριξη της ΕΕ.
Οι πρωτοποριακές για τα κυπριακά δεδομένα εφαρμογές που συνιστούν μια έξυπνη πόλη, έχουν μπει στην καθημερινότητα της Πάφου εδώ και μια διετία περίπου. Η ανάληψη του χρίσματος όμως της Πρωτεύουσας Έξυπνου Τουρισμού της Ευρωπαϊκής Ένωσης για το 2023, μαζί με την Σεβίλλη, λειτουργεί αυτή την περίοδο για την Πάφο ως αφετηρία για μια άνευ προηγούμενου στο νησί υλοποίηση εφαρμογών έξυπνης τεχνοτροπίας σε κάθε τομέα της καθημερινότητας της.
Συνολικά έξι έργα εγκαινιάστηκαν ταυτοχρόνως από τις αρχές του χρόνου στα πλαίσια αυτά και αφορούν στην υλοποίηση και συντήρηση του Δικτύου LoRaWAN, στο έξυπνο σύστημα διαχείρισης χώρων στάθμευσης, στην ανάπτυξη και συντήρηση συστήματος γεωγραφικών πληροφοριών, στην εγκατάσταση και διαχείριση Έξυπνου Οδικού Φωτισμού, στην εγκατάσταση και διαχείριση έξυπνων πασσάλων και στην δημιουργία Κέντρου Δεδομένων.
Ευχαριστούμε θερμά τον Δήμαρχο για την τιμή που μας έκανε να επισκεφτεί το σχολείο μας και να μιλήσει στους μαθητές μας!
EPAmbassadorSchool
 smartCity00001  smartCity00002