Debate με Λύκειο Κύκκου με θέμα τις Ευρωεκλογές 28/02/2024

Πραγματοποιήθηκε στο Λύκειο Κύκκου Πάφου την Τετάρτη 28/02/2024 «Αγώνας Επιχειρηματολογίας» (Debate) με θέμα: «Υποχρεωτική ή Προαιρετική ψηφοφορία στις Ευρωεκλογές»
Η δράση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος «Σχολείο Πρεσβευτής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου 2023-24» και στόχος ήταν η ενημέρωση για τις Ευρωεκλογές, αλλά και η ανταλλαγή απόψεων και ο προβληματισμός για θέματα ενεργούς πολιτότητας.
Μετά από κλήρωση, το Λύκειο Κύκκου Πάφου υποστήριξε την προαιρετική ψηφοφορία στις Ευρωεκλογές και το Λύκειο Γιαννάκη Ταλιώτη Γεροσκήπου την υποχρεωτική ψηφοφορία. Οι τρεις μαθητές από το κάθε σχολείο είχαν την ευκαιρία να εκφράσουν τις απόψεις τους και να προσπαθήσουν να πείσουν και να προβληματίσουν το κοινό και τους συνομιλητές τους. Ακολούθως δέχτηκαν ερωτήσεις από το κοινό και την κριτική επιτροπή η οποία αποτελείτο από τον κ.Κώστα Νάνο (δημοσιογράφο), τον κ.Μάριο Ιγνατίου (δημοσιογράφο), την κ. Κούλα Παπαντωνίου (τέως διευθύντρια του Λυκείου Κύκκου) και τον κ.Γιώργο Χρυσοστόμου (τέως διευθυντή του Λυκείου Γιαννάκη Ταλιώτη).
Η κριτική επιτροπή ανέδειξε νικήτρια την ομάδα του Λυκείου Κύκκου! Συγχαρητήρια στους μαθητές του Λυκείου Κύκκου Ανδρέα Παναγιώτου, Νικόλα Ιωάννου και Ηλία Κελεκίδη. Συγχαρητήρια και στους μαθητές του σχολείου μας Λουκά Λουκά, Παπαμιλτιάδους Χρυσόστομο και την μαθήτρια Έλια Κωνσταντινίδου για την προσπάθεια που κατέβαλαν, τον χρόνο που αφιέρωσαν και που αντιπροσώπευσαν επάξια το σχολείο μας.
Θερμές ευχαριστίες στο Λύκειο Κύκκου για την πρόσκληση, τη φιλοξενία και την άψογη διοργάνωση του Debate!
EPAmbassadorSchool

debate00001  debate00002