Ημερίδα με θέμα «Μαζί για ένα καλύτερο διαδίκτυο»

#Internet Safety
Την περασμένη Τρίτη 6 Φεβρουαρίου μαθητές/τρίες του σχολείου μας, ανάμεσα τους και δόκιμοι πρεσβευτές συμμετείχαν στην Ημερίδα με θέμα «Μαζί για ένα καλύτερο διαδίκτυο». Η Ημερίδα διοργανώθηκε από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο του Υπουργείου Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας, με την υποστήριξη των εταίρων του Ευρωπαϊκού Έργου «Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου – Cyber Safety». Η Ημερίδα Ασφαλούς Διαδικτύου είχε ως σκοπό να ευαισθητοποιήσει όλους μας και κυρίως τους έφηβους και τα παιδιά για το πόσο σημαντικό είναι να χρησιμοποιούμε το διαδίκτυο με ασφάλεια.
΄ Η ημερίδα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα και βοηθητική. Μέσα από τις παρουσιάσεις των ομιλητών και τις ερωτήσεις που υποβλήθηκαν από τους μαθητές/τριες ενημερωθήκαμε για το πως να σερφάρουμε με ασφάλεια στο διαδίκτυο’
(Χρύσα Γρηγορίου Β31, EPAS 2023-24)

hmeridaintsec00001
 hmeridaintsec00002