Ευρωπαϊκή Ημέρα Προστασίας Προσωπικών δεδομένων

Η 28η Ιανουαρίου θεσπίστηκε ως Ευρωπαϊκή Ημέρα Προστασίας Προσωπικών δεδομένων με πρωτοβουλία του Συμβουλίου της Ευρώπης και την υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Ένωσης, έχοντας ως σκοπό την ενημέρωση των πολιτών για τα προσωπικά δεδομένα, την ευαισθητοποίηση και την εκπαίδευσή τους σχετικά με την προστασία της ιδιωτικής ζωής και των προσωπικών τους πληροφοριών. Τα προσωπικά δεδομένα αποτελούν προϋπόθεση για την άσκηση άλλων θεμελιωδών δικαιωμάτων, όπως της ελευθερίας του λόγου και της ιδιωτικότητας. .
Επ’ευκαρίας της συγκεκριμένης μέρας οι δόκιμοι πρεσβευτές μας Αντωνίου Σαββίνα του Α21, Ελ Ράη Παύλος του Α21 και Παρτσινέβελου Αγγελική του Β41 ετοίμασαν σχετική παρουσίαση την οποία παρουσίασαν σε ομάδα μαθητών του σχολείου μας και έγινε ανταλλαγή απόψεων, γνώσεων και προσωπικών εμπειριών.