Ο ρόλος και η αξία του βιβλίου

Στο πλαίσιο των δράσεων της Βιβλιοθήκης οι μαθητές/μαθήτριες των τμημάτων Α21, Β01 και Γ61 την Τρίτη 19 Δεκεμβρίου είχαν την ευκαιρία να «συναπαντηθούν» με τη συγγραφέα και ψυχολόγο κα Ζωή Καρούτζου-Φράγκου.
Στις μέρες μας διαπιστωμένα υπάρχει κρίση ηθικών αξιών λόγω κάποιων αποσταθεροποιητικών παραγόντων που αποπροσανατολίζουν και στιγματίζουν την ψυχική υγεία κυρίως των νέων ανθρώπων.
Το Σχολείο νιώθει την ηθική ευθύνη να αντιμετωπίσει το φαινόμενο αυτό είτε μέσα από συνηθισμένες ή ριζοσπαστικές πρακτικές. Έτσι φέτος, αφού αφουγκραστήκαμε τις ανησυχίες των μαθητών/μαθητριών μας αποφασίσαμε να καλέσουμε την κα Φράγκου που έχει ιδιαίτερες ευαισθησίες, αλτρουϊστικά αισθήματα και παλεύει με την πένα της να φωτίσει τις ζωές μας!
Το θέμα της συζήτησης ήταν ο ρόλος και η αξία του βιβλίου. Όπως λέχθηκε από την κα Φράγκου και τα ίδια τα παιδιά ο δρόμος προς την ατομική και συλλογική πρόοδο, την καλλιέργεια κριτικής σκέψης και τη διαμόρφωση «χρηστών πολιτών» περνάει μέσα από τη γνώση. Όλοι χρειαζόμαστε το βιβλίο για να εκφράσουμε εκείνα που αλλιώς θα έμεναν ανέκφραστα. Το χρειαζόμαστε για να ονειρευτούμε, να θρέψουμε την ελπίδα για έναν κόσμο καλύτερο, για να γνωρίσουμε τους εαυτούς μας και τους άλλους.
Ας γίνει λοιπόν το βιβλίο το σύμβολο αυτής της αποστολής.

Χριστιάνα Πετράκη
Υπεύθυνη Βιβλιοθήκης