Εργαστήριο ποίησης

Η ποιήτρια Βασιλική Νικοπούλου επισκέφθηκε το Σχολείο μας την Τετάρτη 22 Νοεμβρίου και πραγματοποίησε για 3η συνεχόμενη χρονιά διαδραστικό εργαστήριο ποίησης με ομάδα μαθητών και μαθητριών.
Μέσα από το πρόγραμμα «ΜΑΘΗΤΕΥΩ ΠΟΙΗΣΗ» η ποιήτρια μύησε τα παιδιά στον μυστηριακό κόσμο της ποίησης και τους αποκάλυψε πως να την διαβάζουν, ώστε να αποτελεί πηγή έμπνευσης, απελευθέρωσης και σύνδεσης με τον κόσμο των συναισθημάτων τους.
Σύμφωνα με την κα Νικοπούλου η ποίηση ανήκει σε όλους και περισσότερο στους νέους, την ελπίδα του κόσμου. Χρέος των ποιητών είναι να φέρουν την ποίηση πάλι κοντά στις καρδιές των παιδιών, ζωντανεύοντας τον ενσαρκωμένο λόγο τους που ακόμα αντηχεί.
Μέσα από αυτή τη διαδικασία οι μαθητές/μαθήτριες δημιούργησαν δικά τους ποιήματα.
Αρχικά θα ήθελα να εκφράσω τις εγκάρδιες ευχαριστίες προς τις καθηγήτριες και τους καθηγητές μας για αυτή την εξαιρετική ευκαιρία.
Το ποιητικό Εργαστήρι ήταν πολύ ενδιαφέρον. Ήταν μια μοναδική ευκαιρία που μας δίδαξε πολλά και μας χάρισε γνώσεις που θα είναι συνοδοιπόροι μας για μια ζωή. Όμως το πιο σημαντικό απ’ όλα ήταν ότι μας έμαθε να είμαστε άνθρωποι με αρχές, με αξίες και με υπομονή!
Η ποιήτρια με τον ιδιάζοντα λόγο της μας μετάδωσε την αγάπη της στην ποίηση και ταυτόχρονα μας ενδυνάμωσε το πάθος και τη θέλησή μας να γράφουμε ποιητικά!
Είμαι πάρα πολύ ευτυχής που μας δίνονται τέτοιες ευκαιρίες που σίγουρα θα έχουν εντυπωσιακές και ευεργετικές επιδράσεις για εμάς στο άμεσο μέλλον !
Έλια Κωνσταντινίδου Α01