Μαθητικό Συνέδριο «Ειρήνη,Ειρήνη, Ειρήνη»

Στο πλαίσιο των δράσεων των Εταιρικών Σχολείων UNESCO, το Σχολείο μας διοργάνωσε Συνέδριο με θέμα την Ειρήνη. Το Α΄μέρος του Συνεδρίου περιελάμβανε ένα αντιρατσιστικό βιωματικό εργαστήρι, το οποίο ανέλαβαν οι λειτουργοί του Ομίλου Ιστορικού Διαλόγου και Έρευνας, κα Εύη Γρούτα και κ. Κωνσταντίνος Αποστόλου, καθώς επίσης και ένα βιωματικό εργαστήρι δημιουργικότητας, το οποίο οργάνωσαν οι φιλόλογοι του Σχολείου μας Δήμητρα Σιέλη και Χριστιάνα Πετράκη. Στο Β’ Μέρος του Συνεδρίου ανακοινώθηκαν τα πορίσματα των μαθητών / μαθητριών, η κα Εύη Γρούτα παρουσίασε τις δραστηριότητες του Ομίλου Ιστορικού Διαλόγου και Έρευνας και μαθητές / μαθήτριες του Σχολείου μας, υπό την καθοδήγηση της φιλολόγου Χριστιάνας Πετράκη, παρουσίασιαν χορόδραμα για την Ειρήνη στην Κύπρο.
Οι μαθητές / μαθήτριες με τις δραστηριότητες, τις ιδέες, τις σκέψεις, τις απόψεις τους, έβαλαν το λιθαράκι τους στην ιδέα του Μαχάτμα Γκάντι ότι «τη μέρα που η δύναμη της Αγάπης θα υπερνικήσει την αγάπη της Δύναμης, ο κόσμος θα γνωρίσει την Ειρήνη.»
Ευχαριστούμε τους εκπαιδευτικούς, τους μαθητές / μαθήτριες των Εταιρικών Σχολείων Πάφου, Νικολαϊδείου Γυμνασίου, Λυκείου Κύκκου Πάφου και Λυκείου Αρχιεπισκόπου Μακαρίου Γ’, για την πολύτιμη συμβολή και συμμετοχή τους στο Συνέδριο.
Οργάνωση Μαθητικού Συνεδρίου: Δήμητρα Σιέλη, Φιλόλογος
Διδασκαλία και επιμέλεια Χοροδράματος: Χριστιάνα Πετράκη
Επιμέλεια Μαθητικού Συνεδρίου: Έλενα Κυριάκου, Υπεύθυνη Β.Δ. Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων
Γενική Επιμέλεια Συνεδρίου: Δρ Ανδρέας Φούλιας