Παγκόσμια Ημέρα Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων

Γιορτάζεται σε ανάμνηση της υπογραφής της Οικουμενικής Διακήρυξης των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου από τη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ στις 10 Δεκεμβρίου 1948. Όραμα των εμπνευστών ένας κόσμος με δικαιώματα και ελευθερίες χωρίς διακρίσεις .
Επί ευκαιρίας της συγκεκριμένης μέρας την εβδομάδα που μας πέρασε (4-8/12) οι δόκιμοι πρεσβευτές του σχολείου μας διοργανώσαν κάποιες δραστηριότητες :
ü Τραγούδια με θέμα τα ανθρώπινα δικαιώματα κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων
ü Αντιρατσιστικά παιχνίδια και παιχνίδια KAHOOT με θέμα τα ανθρώπινα δικαιώματα
ü Πανό στο οποίο οι μαθητές εξέφρασαν τις σκέψεις τους για το Τι θα άλλαζαν στον κόσμο αν μπορούσαν
ü Μαθητές του γυμνασίου Αγίας Παρασκευής Γεροσκήπου δέχτηκαν την πρόσκληση μας να επισκεφτούν το σχολείο μας και κατά τη διάρκεια της επίσκεψής τους οι δόκιμοι πρεσβευτές μας τους ενημέρωσαν για το θέμα των ανθρωπίνων δικαιωμάτων αλλά και για τη διαδικτυακή πλατφόρμα ΜΑΖΙ.ΕU στην οποία τους ενθάρρυναν να εγγραφούν. (Ευχαριστούμε το τμήμα Γ32 για την πολύτιμη βοήθειά τους στην προετοιμασία της παρουσίασης)