Ομιλία για τα κατεχόμενα από τον κ. Δημήτρη Κοτσιεκκά

Το Λύκειο μας φιλοξένησε την Παρασκευή 20 Οκτωβρίου τον κ. Δημήτρη Κοτσιεκκά ο οποίος μέσα μέσα από τις αναμνήσεις του μας ταξίδεψε και μας πήρε λίγο πιο κοντά στο φως! Την παρουσίασή του παρακολούθησε και το Λύκειο Αγίου Σπυρίδωνα Κάτω Πολεμιδιών Λεμεσού. Η ομιλία οργανώθηκε στο πλαίσιο επίτευξης ενός από τους στόχους που έθεσε το Υπουργείο και αναφέρεται στο «Δεν Ξεχνώ και Αγωνίζομαι.

Ο κ. Δημήτρης κατάγεται από το Ριζοκάρπασο και ανήκει στην κοινότητα των Ελληνοκυπρίων «εγκλωβισμένων» που παρέμειναν στον τόπο τους μετά τα

γεγονότα του 1974.

Είναι απόφοιτος της Νομικής σχολής του Πανεπιστημίου Κύπρου με παράλληλες

σπουδές στις Πολιτικές Επιστήμες και μεταπτυχιακούς τίτλους στις Διεθνείς Σχέσεις και στο Ευρωπαϊκό Δίκαιο.

Μετά από την πρώτη επαφή που είχε ως φοιτητής με τις πραγματικότητες του Κυπριακού Προβλήματος, τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα ταυτίστηκαν με τη

μελέτη της πορείας των «εγκλωβισμένων» υπό το πρίσμα της θεωρίας της καθημερινής διπλωματίας, της μεταβατικής Δικαιοσύνης καθώς και των Ανθρωπίνων

Δικαιωμάτων.

Σήμερα ο Δημήτρης Κοτσιεκκάς συνεχίζει την έρευνα του για την πορεία των εγκλωβισμένων σε διδακτορικό επίπεδο ενώ, εργάζεται παράλληλα ως νομικός σύμβουλος.