Σεμινάριο στο Συνεδριακό Κεντρο Λευκάρων.

Μετά την επιλογή του σχολείου μας να συμμετάσχει στο πρόγραμμα «Σχολείο Πρεσβευτής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου (ΣΠΕΚ) - European Parliament Ambassador School (EPAS)», οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί ενημερώθηκαν για το πρόγραμμα σε σεμινάριο που διεξάχθηκε την Παρασκευή 6/10/2023 στο Συνεδριακό Κεντρο Λευκάρων.

Είχαμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε οπτικογραφήμενα μηνύματα από Κύπριους ευρωβουλευτές και να ενημερωθούμε για τη σημασία της ΕΕ και για θέματα που αφορούν την Κύπρο σε σχέση με την ΕΕ από τον κ. Αντρέα Κεττή, Επικεφαλή Γραφείου Ευρωκοινοβουλίου στην Κύπρο καθώς και από τον κ.Κώστα Μαυρίδη,ευρωβουλευτή, ο οποίος ήταν παρών στο σεμινάριο.  Επίσης ενημερωθήκαμε για τις δράσεις που απαιτούνται για την υλοποίηση του προγράμματος και τον τρόπο αξιολόγησης.  Τέλος παρακολουθήσαμε δύο πολύ ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις από εκπροσώπους δύο ΜΚΟ στους οποίους μπορούμε να αποταθούμε για βοήθεια για την υλοποίηση των δράσεων.

#EPAmbassadorSchool

Amb00001