Διεθνούς Ημέρας Μνήμης για τα Θύματα του Ολοκαυτώματος

Το Υπουργείο Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας μέσω της Ομάδας Αναλυτικών Προγραμμάτων Ιστορίας σε συνεργασία με το Ίδρυμα-Μουσείο Yad Vashem και την Πρεσβεία του Ισραήλ στην Κύπρο, οργάνωσε διάλεξη με την ευκαιρία της Διεθνούς Ημέρας Μνήμης για τα Θύματα του Ολοκαυτώματος.
Η κα Ρίνα Ρεβάχ, που επέζησε του ολοκαυτώματος, την Πέμπτη 9 Φεβρουαρίου «άνοιξε» την καρδιά της στους μαθητές/μαθήτριες και αναφέρθηκε στις δύσκολες συνθήκες που βίωσε στην τρυφερή προσχολική ηλικία στην κουκέτα ενός τολ στο στρατόπεδο του Μπέργκεν – Μπέλσεν, στα παιδικά «τραύματα» που παρέμειναν μέχρι την ενηλικίωση της, όπως οι μαύρες δερμάτινες μπότες, αλλά και τις σκηνές από την απελευθέρωση του «χαμένου» τρένου, από τους Ρώσους.
«Δεν ξέρω αν μπορώ να συγχωρήσω, εκείνο που δεν θέλω είναι να ξεχάσω…». Μέσα από τα λόγια της κα Ρεβαχ τονίζεται η αναγκαιότητα διατήρησης της ιστορικής μνήμης που θεμελιώνει την ειρήνη ανάμεσα στα έθνη.

Holo00001