Επαυξημένη πραγματικότητα: Ανάπτυξη φιλαναγνωσίας μέσα από ψηφιακά εργαλεία

Μέσα στο πλαίσιο δράσης της Βιβλιοθήκης του σχολείου μας, πραγματοποιήθηκε επιμορφωτικό σεμινάριο για τους/τις εκπαιδευτικούς με τίτλο «Επαυξημένη πραγματικότητα: Ανάπτυξη φιλαναγνωσίας μέσα από ψηφιακά εργαλεία». Στόχος της επιμόρφωσης ήταν η γνωριμία με την επαυξημένη ανάγνωση και η γνωστοποίηση νέων τρόπων προσέλκυσης του αναγνωστικού ενδιαφέροντος των μαθητών και μαθητριών μέσα από το συνδυασμό ψηφιακών και παραδοσιακών δραστηριοτήτων γραμματισμού. Οι συμμετέχοντες/συμμετέχουσες είχαν την ευκαιρία να πληροφορηθούν και για το έργο «Living Book» καθώς και για την πλατφόρμα «Readtwinning» (κοινωνικό ψηφιακό περιβάλλον για παιγνιώδεις αναγνωστικές εμπειρίες).

Θερμές ευχαριστίες στη Δρ. Κωνσταντίνα Χαραλάμπους, Επίκουρη Καθηγήτρια Διδακτικής της Γλώσσας και Γραμματισμού στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου, που πραγματοποίησε την τόσο ενδιαφέρουσα επιμόρφωση.