Βιωματικό Ποιητικό Εργαστήρι: «Μια χαραμάδα στο κλειστό παράθυρο να γίνει δύναμη ζωής». Ένα εργαστήρι που προώθησε την πολυτροπικότητα μέσα από την ανάμειξη του ποιητικού και πεζού λόγου, του χορού, του θεάτρου και της τέχνης. Ένα εργαστήρι που έδωσε την ευκαιρία στα παιδιά να εκφράσουν ελεύθερα τις σκέψεις και τις ανησυχίες τους μέσα από ποικίλες μορφές τέχνης. Τέτοιου είδους πρωτοβουλίες καλλιεργούν τη δημιουργικότητα, τη συνεργασία, την κριτική σκέψη και ανοίγουν νέες οπτικές και ευκαιρίες αναπτύσσοντας με τον τρόπο αυτό την προσωπικότητα των μαθητών και μαθητριών μας. Ευχαριστούμε την Επιθεωρήτρια φιλολογικών μαθημάτων και Ποιήτρια κα Χρυσούλα Αλεξάνδρου καθώς και τη φιλόλογο Καλλιόπη Φλουρέντζου για την διεξαγωγή του εν λόγω βιωματικού εργαστηρίου. Ευχαριστούμε επίσης το Α΄ Λύκειο Εθνάρχη Μακαρίου Γ΄ για τη φιλοξενία και τις φιλολόγους Στύλια Ποταμού (Α΄ Λύκειο) και Αφροδίτη Νεοφύτου (Γυμνάσιο Αγίας Παρασκευής) μαζί με την ομάδα μαθητών και μαθητριών τους, για τη συνεργασία.
Ευχαριστίες στη Β.Δ Μαρία Παύλου που είχε την επιμέλεια της δράσης για το σχολείο μας. Ευχαριστούμε ακόμη τον καθηγητή τέχνης Χρίστο Ποτσίδη και την ομάδα καλλιτεχνικών σπουδών που ετοίμασαν την αφίσα του εργαστηρίου, καθώς και τη φιλόλογο Χριστιάνα Πετράκη που εκπροσώπησε το σχολείο μας στη δράση αυτή μαζί με τους/τις πιο κάτω μαθητές/μαθήτριες που συγχαίρουμε θερμά:
-Μαρίνα Χαραλάμπους Γ61 (τέχνη)
-Μικαέλα Λουκά Γ51 (χορός)
-Μαργαρίτα Καραμανή (τέχνη)
-Χρυσόστομος Παπαμιλτιάδους Β41 (μουσική)
-Λουκάς Λουκά Β32 (παραμύθι)
-Μαρίνος Αλφρέδου Β41 (μουσική)