Ημερίδα Στέλιος Κυριακίδης

ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ

ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ

ΠΡΟΤΥΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΑΙ ΑΘΛΗΤΗ

Την Κυριακή 23 Οκτωβρίου 2022 τιμήθηκε ο μεγάλος Κύπριος αθλητής Στέλιος Κυριακίδης στη γενέτειρά του, την κοινότητα Στατός-Άγιος Φώτιος. Την εκδήλωση συνδιοργάνωσαν το Επαρχιακό Γραφείο Μέσης Εκπαίδευσης Πάφου, το Πανεπιστήμιο Νεάπολις, το Κοινοτικό Συμβούλιο Στατός-Άγιος Φώτιος και το Σωματείος ΣΕΒΑΣ Πάφου «Στέλιος Κυριακίδης».

Το παρόν του, μεταξύ άλλων σχολείων, έδωσε και το σχολείο μας, το Λύκειο Γιαννάκη Ταλιώτη, με παρουσίαση εργασίας που είχε ως θέμα: «1896: Μια νέα πορεία για τον κυπριακό κλασσικό αθλητισμό και η συμβολή των Γυμναστικών Συλλόγων». Την εργασία επιμελήθηκαν οι μαθήτριες του Β01 Αγγελική Ανδρέου και Δημητρίου Άντρια και την επιμέλεια είχαν οι Φιλόλογοι, Μαρίνα Κλάδη και Δέσπω Χατζηγεωργίου.

Στην εκδήλωση βραβεύτηκαν και οι μαθητές που διακρίθηκαν σε εικαστικές δημιουργίες με θέμα τον αθλητή Στέλιο Κυριακίδη. Το σχολείο μας απέσπασε Α΄ βραβείο με την εικαστική δημιουργία της Ζουμπολίδου Σοφίας, Γ61 και Β΄ Βραβείο με την εικαστική δημιουργία της Χαραλάμπους Μαρίνας, Γ61. Οι μαθήτριες συμμετείχαν στον διαγωνισμό υπό την καθοδήγηση του καθηγητή Τέχνης Χρίστου Ποτσίδη.