Δράση «Γνωριμία με φυτά που προσφέρουν καθαρό οξυγόνο»

Μέσα στα πλαίσια του στόχου καλλιέργειας περιβαλλοντικής αγωγής και συνείδησης που έθεσε το σχολείο μας, σε συνδυασμό με την κοινωνική ενσωμάτωση και ένταξη όλων των μαθητών/τριων, πραγματοποιήθηκε η δράση: «Γνωριμία με φυτά που προσφέρουν καθαρό οξυγόνο». Ακολουθώντας το γνωμικό του Confuciu «Πες μου και θα το ξεχάσω- Δείξε μου και θυμάμαι- Κάνε με να το ζήσω και θα το καταλάβω», τα παιδιά της μεταβατικής τάξης του σχολείου (Α07) έζησαν μια μοναδική εμπειρία, αφού είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με τα φυτά αυτά, να μάθουν διάφορες πληροφορίες και να φυτέψουν τα δικά τους. Την δράση αυτή θα ακολουθήσουν κι άλλες!

Υπεύθυνοι Καθηγητές:

Νικόλας Καραμπάς, Θεολόγος

Μέλπω Πετράκη, Φιλόλογος

Μαρία Παύλου, Β.Δ

Έλενα Κυριάκου, Β.Δ

Τα παιδιά δήλωσαν για την εμπειρία αυτή:

1. Мне понравилось сажать кусты, это было увлекательно я думаю что все присудствующие остались довольны и приятно провели время.(μου άρεσε πολύ που φυτέψαμε δέντρα. Ήταν συναρπαστική εμπειρία για όλους. Περάσαμε πολύ ωραία και έμειναν όλοι ευχαριστημένοι).

Λέων, Α07

1. Садить деревья это очень полезно для окружающей среды жаль что я эти деревья не делал. (Η φύτευση δέντρων είναι πολύ καλή για το περιβάλλον.)

Βλαντισλαβ, Α07

1. Ήταν μια ωραία και διασκεδαστική εμπειρία. Μ’ αρέσουν τα λουλούδια. Σας ευχαριστώ που μου δώσατε αυτή την ευκαιρία να φτιάξω ένα λουλούδι για τον εαυτό μου. Ευχαριστώ τους καθηγητές μου!

Ντάρρα, Α07