4η Εθνική Σύνοδος Νέων με θέμα «Διαμορφώνουμε Μαζί Σήμερα την Κύπρο του Αύριο»

Πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία η 4η Εθνική Σύνοδος Νέων με θέμα «Διαμορφώνουμε Μαζί Σήμερα την Κύπρο του Αύριο», υπό την αιγίδα της Προέδρου της Βουλής των Αντιπροσώπων κας Αννίτας Δημητρίου.

Μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας, είχαν την ευκαιρία να μεταβούν στο Συνεδριακό κέντρο «Φιλοξενία» στη Λευκωσία και να λάβουν μέρος στις εργασίες της 4ης Εθνικής Συνόδου μαζί με νέους και νέες από όλη την Κύπρο. Τα παιδιά αρχικά συμμετείχαν σε ανοιχτή συζήτηση με την Πρόεδρο της Βουλής Αντιπροσώπων, τον Πρόεδρο του Διοικητικού Συμβουλίου ΟΝΕΚ και την Πρόεδρο του Συμβουλίου Νεολαίας Κύπρου, όπου είχαν την ευκαιρία να θέσουν τα ερωτήματά τους σχετικά με το μέλλον που οραματίζονται. Στη συνέχεια, έλαβαν μέρος σε βιωματικά εργαστήρια με ποικίλη θεματολογία (Πράσινη και Ψηφιακή ανάπτυξη, Κοινωνικά στερεότυπα, Νέοι και Πολιτισμός, Κοινωνική Πρόνοια κα΄). Στα εργαστήρια τα παιδιά πέρα από τις γνώσεις, είχαν την ευκαιρία να καταθέσουν και τις προσωπικές τους απόψεις σχετικά με τις αλλαγές που επιθυμούν να γίνουν στα υπό συζήτηση θέματα. Οι απόψεις και οι προβληματισμοί τους, θα τεθούν υπόψη των υπευθύνων χάραξης πολιτικής.

Η δράση αυτή αποτέλεσε μία καλή προσπάθεια ώστε να ακουστεί η φωνή των νέων μας σε φλέγοντα θέματα που απασχολούν όλους. Ευχόμαστε να ακολουθήσουν κι άλλες παρόμοιες πρωτοβουλίες.