Θεατρική παράσταση «Ζητείται ψεύτης»

Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στο αμφιθέατρο του σχολείου, η θεατρική  παράσταση «Ζητείται ψεύτης» του Ψαθά (διασκευή) στο πλαίσιο των 33ων Παγκύπριων  Αγώνων Θεάτρου. Τα παιδιά μας έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και απόλαυσαν τη διαδικασία χαρίζοντας άπλετο γέλιο στους θεατές. Ευχαριστούμε θερμά όλους τους συντελεστές που συνέβαλαν στην πραγματοποίηση της θεατρικής παράστασης καθώς και όλους όσους βοήθησαν με κάθε τρόπο.

Η ενασχόληση των παιδιών με τη θεατρική τέχνη καθώς και με κάθε μορφή τέχνης, βοηθά στην πολύπλευρη καλλιέργεια της προσωπικότητας, αναπτύσσει την αυτοπεποίθηση και την ομαδικότητα.

Αγαπώ το θέατρο γιατί γεμίζει τον ελεύθερο μου χρόνο, με κάνει να γελάω και να κοινωνικοποιούμαι  με άλλους ανθρώπους. Το θέατρο είναι ένας τρόπος επικοινωνίας μεταξύ των ανθρώπων.

Χριστιάνα Παπέττα, Β01

Ιδιαίτερα στις δύσκολες μέρες που βιώνουμε, η ενασχόληση μου με το σχολικό θέατρο, η δημιουργία, το γέλιο που βγάζει ο ρόλος μου, με βοήθησαν όχι μόνο εμένα αλλά όλη την ομάδα να βρούμε ξανά την χαρά και το χρώμα μέσα στη ζωή μας.

Χάρης Κεζούδης, Β51

Μέσα από το θέατρο ειπώνονται τα λόγια που δεν μπορούμε να πούμε. Όσον αφορά την σχολική μας παράσταση, δεν υπάρχουν λόγια να την περιγράψω! Είχαμε τα πάνω μας, τα κάτω μας αλλά δεν χάσαμε ποτέ την πίστη μας ο ένας στον άλλο.

Μαρίνα Χαραλάμπους, Β02