Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2022

Ένας από τους κύριους στόχους που έθεσε το σχολείο μας για την φετινή χρονιά 2021-2022 είναι η καλλιέργεια ψηφιακής ικανότητας και ικανότητας γραμματισμού στα μέσα στους μαθητές. Μέσα στο πλαίσιο αυτό, εντάσσεται και η συμμετοχή  μαθητών και μαθητριών μας στην Διαδικτυακή Ημερίδα «Μαζί για ένα Καλύτερο Διαδίκτυο», που συνδιοργάνωσε το Υπουργείο Παιδείας, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο και η CYTA. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να μάθουν για τα ψηφιακά παιχνίδια και την τεχνητή νοημοσύνη ως εργαλεία μάθησης και να προβληματιστούν μέσα από το θεατρικό δρώμενο με θέμα τον διαδικτυακό εκφοβισμό και τις διαδικτυακές προκλήσεις. Επίσης είχαν την ευκαιρία να καταθέσουν τις εισηγήσεις τους για το πως μπορούμε να διαμορφώσουμε ένα καλύτερο διαδίκτυο.