Εργαστήριο ποίησης

Μια ξεχωριστή εμπειρία επιφύλασσε  η μέρα, αφού το σχολείο μας είχε τη χαρά να φιλοξενήσει την Λαμιώτισσα ποιήτρια Βασιλική Νικοπούλου, η οποία πραγματοποίησε διαδραστικό εργαστήριο ποίησης με ομάδα μαθητών και μαθητριών. Μέσα από το πρόγραμμα «ΜΑΘΗΤΕΥΩ ΠΟΙΗΣΗ» η ποιήτρια μύησε τα παιδιά στον μυστηριακό κόσμο της ποίησης και τους αποκάλυψε πως να  την διαβάζουν, ώστε ν΄αποτελεί πηγή έμπνευσης, απελευθέρωσης και σύνδεσης με τον κόσμο των συναισθημάτων τους. Μέσα από αυτή την διαδικασία οι μαθητές/τριες δημιούργησαν το δικό τους ποίημα προσθέτοντας ο καθένας/καθεμία τον δικό του/της στίχο με εκπληκτικό αποτέλεσμα το οποίο παραθέτουμε πιο κάτω:

Περιστέρι μου

εσύ πουλί της ελευθερίας

εσύ που είσαι παρών

σ΄ όλες τις εποχές

προσφέροντας γαλήνη, ηρεμία.

Έλα και σταμάτησε τον χρόνο

κάνε με να νιώσω, να αισθανθώ

πως η ζωή συνεχίζεται

και πέρα των υλικών αγαθών…

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν οι μαθητές/τριες Παπέττα Χριστιάνα, Πέτρου Κυριακή, Ρουστάν Χρήστος, Πουμπουρής Νεόφυτος, Φιλίππου Μικαέλλα, Αντρέου Κυπρούλα, Σάκκου Νάταλη και Ειρήνη Χαραλάμπους του τμήματος Β01 μαζί με την εκπαιδευτικό Χριστιάνα Πετράκη.

Ιδιαίτερες ευχαριστίες στον Διευθυντή του σχολείου κ. Αλέκο Θεμιστοκλέους και στην Β.Δ. κα Μαρία Παύλου.