ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ: «Ιχνηλατώντας τα βήματα του σύγχρονου Ελληνισμού»

Το Μαθητικό  Συνέδριο «Ιχνηλατώντας τα βήματα του σύγχρονου Ελληνισμού» διοργάνωσε το Λύκειο Κύκκου Πάφου. Η ομάδα των μαθητών/μαθητριών του Λυκείου Γιαννάκη Ταλιώτη Γεροσκήπου, μέσα από τη συλλογή προφορικών μαρτυριών, εγγράφων και επιστολών από Κύπριους απογόνους των προσφύγων του 1922, παρουσίασε την πολύπλευρη προσφορά των πνευματικών και εν γένει πολιτισμικών επιτευγμάτων των Μικρασιατών στην Πάφο, αλλά και Κυπρίων που έχουν σχέση με τον μικρασιατικό ξεριζωμό. Οδοδείκτης υπήρξε ο Σύνδεσμός Μικρασιατών, και ειδικότερα η Πρόεδρος του Συνδέσμου Μικρασιατών Κύπρου, κυρία Μόνα Σαββίδου Θεοδούλου, στην οποία και εκφράζουμε τις θερμές μας ευχαριστίες, αφού μέσα από την περισυλλογή, τη μελέτη  και τη διαφύλαξη των  προφορικών μαρτυριών, των εγγράφων και των επιστολών, κατάφερε να διατηρήσει και να αναζωογονήσει τη μικρασιατική παράδοση.

Ο πόνος του ξεριζωμού συντηρεί τη μικρασιατική μνήμη από την πρώτη, στη δεύτερη και τρίτη γενιά. Η προσήλωση της νεότερης γενιάς στη μικρασιατική καταγωγή είναι δείκτης αποδοχής της ζωής που χάθηκε αλλά και της νέας που δημιουργήθηκε κάπου αλλού.

Για την εισήγηση εργάστηκαν οι μαθητές / μαθήτριες:

Αλεξάνδρου Ιωάννης     Γ01

Αντρέου Δήμητρα           Γ01