«Σχολείο Πρεσβευτής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου - European Parliament Ambassador School (EPAS)» 2024

pic1  pic2

Tο Γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Κύπρο σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας συνέχισαν και φέτος το πρόγραμμα με τίτλο: «Σχολείο Πρεσβευτής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου (ΣΠΕΚ) - European Parliament Ambassador School (EPAS)». Το σχολείο μας λαμβάνει μέρος σε αυτό το πρόγραμμα μετά από αρκετά χρόνια. Το πρόγραμμα, το οποίο διοργανώνεται ταυτόχρονα και στα 27 Κράτη Μέλη της Ε.Ε., αποσκοπεί στην προώθηση της ιδέας της Ευρωπαϊκής Ένωσης και της Ευρωπαϊκής Κοινοβουλευτικής Δημοκρατίας από τους νέους, παρέχοντάς τους σημαντικές γνώσεις σχετικά με την Ευρωπαϊκή Ένωση και, ιδίως, το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο.

Σημειώνεται ότι οι δράσεις του Προγράμματος τη φετινή σχολική χρονιά (2023-2024), πλαισιώνονται από τις πιο κάτω θεματικές:

• Ευρωπαϊκό Έτος Δεξιοτήτων
  • Ευρωεκλογές 2024
  • Ψηφιακή μετάβαση στην Ε.Ε.
  • Πράσινη μετάβαση στην Ε.Ε.
  • Ανθρώπινα Δικαιώματα
  • ΛΟΑΤΚΙ+ κοινότητα
  • Ισότητα των φύλων
  • Μετανάστευση / παροχή ασύλου στην Ε.Ε.

Στο πρόγραμμα αυτό συμμετέχει η σχολική μονάδα στην ολότητά της, με στόχο να της απονεμηθεί στο τέλος της σχολικής χρονιάς ο τίτλος: «Σχολείο Πρεσβευτής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου». Μετά από σχετική αξιολόγηση των σχολικών μονάδων που θα ολοκληρώσουν το πρόγραμμα (αυτές που θα εκπληρώσουν όλες τις υποχρεωτικές δράσεις) θα λάβουν θέσεις συμμετοχής σε Σύνοδο της Ευρωβουλής των Νέων, γνωστή ως EUROSCOLA, στην έδρα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στο Στρασβούργο, κατά τη σχολική χρονιά 2024-2025. H επιλογή των μαθητών/τριών, καθώς και των εκπαιδευτικών, έχει γίνει με κριτήρια που καθορίστηκαν από τη σχολική μονάδα.

Βασικός στόχος του σχολείου μας για την φετινή σχολική χρονιά ήταν τα Ανθρώπινα Δικαιώματα

Υπεύθυνοι καθηγητές προγράμματος: Λαμπριανού Έλενα και Σιαμπουλή Μαρίνα

Δόκιμοι Πρεσβευτές του σχολείου μας :

1.ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΣΑΒΒΙΝΑ                Α21

2.ΕΛ ΡΑΗ ΠΑΥΛΟΣ                        Α21