Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών 2023

Η 26η Σεπτεμβρίου καθιερώθηκε ως Ευρωπαϊκή Μέρα Γλωσσών. Το Τμήμα Γλωσσών του Λυκείου Γιαννάκη Ταλιώτη Γεροσκήπου είχε ως στόχο της εκδήλωσης όπως οι μαθητές και οι μαθήτριες γνωρίσουν τη σημαντικότητα της μάθησης ξένων γλωσσών διοργανώνοντας διάφορες δραστηριότητες. Σε συνεργασία με το Τμήμα Καλών Τεχνών φτιάξαμε πινακίδες και πραγματοποιήσαμε αρκετές δράσεις όπως ένα quiz με σημαίες και αξιοθέατα . Μαθητές και μαθήτριες έγραψαν ευχές σε διάφορες γλώσσες και στόλισαν το ευχόδεντρο στην είσοδο του σχολείου. Στις τάξεις δόθηκαν εργασίες σχετικά με την Ευρωπαϊκή Μέρα Γλωσσών και κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων ακουγόταν μουσική από διάφορες χώρες. Τέλος προσφέρθηκαν κεραστικά που προέρχονται από διάφορες ευρωπαϊκές χώρες.

European Day of Languages 2023

The European day of Languages is observed annually on 26th September . In celebration of this day, the Language Department of Giannaki Talioti Lyceum organised activities to raise awareness about the importance of language learning and linguistic diversity. The Fine Arts Department. As part of the day’s activities, students wrote wishes in different languages to decorate the wishing tree by the school entrance. In class, students took part in various activities and assignments highlighting the importance of language learning while music from various European countries was played on the school premises during break. Finally, the staff were treated to sweets and savouries from around Europe.