Το Γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Κύπρο σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας ανακοινώνουν τη συνέχιση του Προγράμματος με τίτλο: «Σχολείο Πρεσβευτής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου (ΣΠΕΚ) - European Parliament Ambassador School (EPAS)». Το σχολείο μας έχει επιλεγεί μαζί με άλλα 29 σχολεία να συμμετάσχει στο πιο πάνω πρόγραμμα.

Το Πρόγραμμα, το οποίο διοργανώνεται ταυτόχρονα και στα 27 Κράτη Μέλη της Ε.Ε., αποσκοπεί στην προώθηση της ιδέας της Ευρωπαϊκής Ένωσης και της ευρωπαϊκής κοινοβουλευτικής δημοκρατίας από τους νέους, παρέχοντάς τους σημαντικές γνώσεις σχετικά με την Ευρωπαϊκή Ένωση και, ιδίως, το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο. Αυτό συνεπάγεται όχι μόνο την παροχή γνώσεων σχετικά με την Ευρωπαϊκή Ένωση, αλλά και την τριβή τους με θέματα ευρωπαϊκής ιθαγένειας: Τι σημαίνει η Ε.Ε. για την καθημερινή ζωή και τι μπορεί να κάνει κάποιος, για να διασφαλίσει ότι στο μέλλον η Ευρώπη θα είναι όπως την επιθυμεί; Οι μαθητές/τριες και εμείς οι εκπαιδευτικοί που θα ολοκληρώσουμε το πρόγραμμα θα αποκτήσουμε επίγνωση του ρόλου που διαδραματίζει το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, γενικότερα, στην ευρωπαϊκή διαδικασία λήψης αποφάσεων.

#EPAambassadorSchool

Amb00002