Διήμερο εργασίας Φεβρουάριος-Μάρτιος 2022

• 4 φεβρουαρίου 2022: Ημερίδα για τα επαγγέλματα που συνδέονται με τη μηχανική επιστήμη

Εκπρόσωποι επαγγελματίες που εργάζονται στο Τσιμεντοποιείο Βασιλικού παρουσίασαν τα επαγγέλματα που συνδέονται με τη μηχανική σε μαθητές της Β΄ τάξης. Οι παρουσιάσεις έγιναν διαδικτυακά

• 7-11 Φεβρουαρίου 2022: Sea your horizon

Η Σύμβουλος Επαγγελματικού προσανατολισμού του σχολείου μας κα Νίκολα Δημητρίου πραγματοποίησε ενημερώσεις στα τμήματα της Α΄ τάξης για τα θαλάσσια επαγγέλματα

• 15 Φεβρουαρίου 2022: Παρουσίαση προγραμμάτων του πανεπιστημίου ΤΕΠΑΚ

Εκπρόσωποι του ΤΕΠΑΚ ενημέρωσαν διαδικτυακά τους μαθητές για τα προγράμματα σπουδών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου

• 9 Μαρτίου 2022: : Διάλεξη για τα Γαλλικά Πανεπιστήμια από το Γαλλικό Ινστιτούτο

Τα παιδιά της Α΄ τάξης παρακολούθησαν διαδικτυακή ενημέρωση για τα γαλλικά πανεπιστήμια από την εκπρόσωπο του Γαλλικού Ινστιτούτου, Helene Francois-Iosifides. Στην ενημέρωση αυτή είχαν την ευκαιρία να λάβουν πληροφορίες για τις κατηγορίες των γαλλικών πανεπιστημίων, τις προϋποθέσεις εισδοχής και τα δίδακτρα.

• 14 Μαρτίου 2022: Διάλεξη από τον οργανισμό Ernest & Young

Οι μαθητές της Α΄ τάξης παρακολούθησαν διάλεξη από εκπροσώπους του οργανισμού Ernest & Young. Οι παρευρισκόμενοι ομιλητές ενημέρωσαν τους μαθητές μας για τη δομή του οργανισμού αυτού αλλά και τις ευκαιρίες εργοδότησής τους μετά το τέλος των σπουδών τους.

• 17 Μαρτίου 2022: Διάλεξη για τα στρατιωτικά επαγγέλματα.

Εκπρόσωπος της Εθνικής Φρουράς ενημέρωσε τους μαθητές για τα Σώματα και τα Όπλα της Εθνικής Φρουράς, τις υποχρεώσεις αλλά και τις απαιτήσεις των επαγγελματιών του στρατού.