ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΕΤΑΙΡΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ UNESCO: «Βιώσιμος πλανήτης: Ανθρώπινο Δικαίωμα»

Το σχολείο μας συμμετείχε στο Συνέδριο Εταιρικών Σχολείων Unesco με θέμα «Βιώσιμος πλανήτης: Ανθρώπινο Δικαίωμα», που διοργανώθηκε από το Λύκειο Α΄ Εθνάρχη Μακαρίου Γ’.

Το Α’ Μέρος του Συνεδρίου περιελάμβανε καλλιτεχνικό πρόγραμμα και ομιλία με θέμα «Δράση για το κλίμα: Υποστηρίζοντας τον 13ο στόχο της Αειφόρου Ανάπτυξης» από την κ.Ευσταθία Δαρείου, Λειτουργό του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου.

Στο Β’ Μέρος του Συνεδρίου, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν βιωματικά εργαστήρια με γενικό θέμα την κλιματική αλλαγή, συνέπειες και μέτρα προστασίας του πλανήτη. Τέλος, στο Γ΄ Μέρος, οι μαθητές παρουσίασαν τα πορίσματα των εργαστηρίων.

Οι μαθητές όχι μόνο επιμορφώθηκαν, αλλά και ευαισθητοποιήθηκαν σε περιβαλλοντικά θέματα.

Συμμετείχαν οι μαθητές / μαθήτριες:

Παπέττα Χριστιάνα Β01

Κόλαρ Μάρεκ Β02