«Μνήμες»… Μνήμες εισβολής, μνήμες κατεχομένων, μνήμες προσφύγων

Στο πλαίσιο του στόχου της Σχολικής Χρονιάς "Δεν Ξεχνώ και Αγωνίζομαι", η ομάδα Φιλολόγων του Σχολείου μας παρουσίασε εκδήλωση με θέμα «Μνήμες»… Μνήμες εισβολής, μνήμες κατεχομένων, μνήμες προσφύγων. Κεντρικός ομιλητής ήταν ο κ. Ανδρέας Μάτσας, αιχμάλωτος πολέμου το 1974 ο οποίος μοιράστηκε μαζί μας τις εμπειρίες του από την πόλεμο και την αιχμαλωσία. Μέσω βιντεοσκοπημένης συνέντευξης μίλησε και η κα Ευγενία Τομασίδου, πρόσφυγας από τον Καραβά η οποία αφηγήθηκε την ιστορία της ίδιας και της οικογένειάς της κατά τις μέρες της εισβολής. Η εκδήλωση περιλάμβανε οδοιπορικό στην κατεχομένη γη με ιστορική αφήγηση και ποιήματα ενώ διανθίστηκε και με τραγούδια από την χορωδία και την ορχήστρα του Σχολείου μας.